پرتاب ماهواره ایرانی آیات به فضا

به زودی ماهواره آیات برای رصد حوادث طبیعی مانند سیل، زلزله، رانش زمین و .... به فضا پرتاب می شود.
5/5 - (72 امتیاز)

پرتاب ماهواره ایرانی آیات

رئیس سازمان مدیریت بحران در کشور اعلام کرد به زودی ماهواره ای به نام آیات با هدف رصد حوادث غیر مترقبه به فضا ارسال می شود. به گزارش سرویس اخبار فناوری و تکنولوژی، ماهواره ایرانی آیات برای رصد و بررسی حوادثی مانند سیل و زلزله در آینده ای نزدیک و با حضور رئیس جمهور به فضا پرتاب می شود.

ماهواره ایرانی آیات

ماهواره “آیات” یک ماهواره ارتباطی است که به وسیله سازمان فضایی ایران (ISA) توسعه یافته و در تاریخ ۲۲ اوت ۲۰۲۱ پرتاب شد. این ماهواره با نام رسمی “آیات” به معنای آیات قرآن کریم پرواز کرد و در آینده برای ارتقاء ارتباطات مخابراتی و ارتباطات دیگر در مناطق روستایی و کمتر توسعه‌یافته ایران از آن استفاده خواهد شد.

اهداف پروژه ماهواره آیات

اصلی ترین اهداف پروژه پرتاب ماهواره آیات به فضا عبارتند از:

توسعه فناوری‌های فضایی: این پروژه به عنوان یک فرصت برای توسعه تکنولوژی های مهندسی و فضایی در ایران مورد توجه قرار گرفت.

ارتقاء ارتباطات: ماهواره “آیات” می‌تواند به بهبود ارتباطات مخابراتی و اینترنت در نواحی دورافتاده و مناطق کمتر توسعه‌یافته ایران کمک کند.

تقویت موقعیت استراتژیک ایران: این پروژه می تواند به تقویت موقعیت استراتژیک ایران در زمینه فضانوردی و توسعه فناوری های پیشرفته کمک کند.

محمد حسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد که این ماهواره با قرار گیری در مدار زمین حوادثی نظیر سیل، رانش زمین و زلزله را رصد کرده و اطلاعات و منابع آن را در اختیار ما قرار می دهد. بنابراین ماهواره آیات می تواند از اهمیت خاصی برخوردار باشد. پیش از این نیز ماهواره خیام تحت عنوان ماهواره سنجشی ارسال شده بود که با ارسال ماهواره آیات اطلاعات ماهواره خیام تکمیل خواهد شد. این در حالیست که هنوز جزئیات مربوط به ماهواره آیات و زمان پرتاب آن منتشر نشده است. رئیس سازمان فضایی کشور با تاکید بر اینکه ماهواره خیام یک ماهواره سنجنده است اعلام کرد دریافت تصاویر و نیاز به کالیبره شدن در زمان بهره وری از ماهواره خیام ضروری خواهد بود.  همچنین پیش از این نیز بر غیرنظامی بودن ماهواره خیام در نشست خبری تاکید شده بود.