ChatGPT چه مشاغلی را می‌تواند نابود کند؟

ChatGPT یک مدل زبان مصنوعی است که توسط OpenAI توسعه داده شده است و به ازای مصرف‌های خاص می‌تواند برخی تحولات در برخی اصولی از مشاغل ایجاد کند. از آنجا که ChatGPT قادر به تولید محتوای متنی پیچیده و معتبر است. با این حال، تأثیر نابودکنندگی ChatGPT بر مشاغل به شدت وابسته به میزان بهره‌برداری صحیح و اخلاقی از این فناوری است، و نیاز به مدیریت دقیق تبلیغات و تنظیمات مرتبط با آن دارد تا از آثار منفی بر روی مشاغل جلوگیری شود.
4.9/5 - (8 امتیاز)

ChatGPT نابود کننده مشاغل

از زمان عرضه خود در نوامبر ۲۰۲۲، ChatGPT تاکنون در موارد مختلفی از جمله نوشتن معرفی‌نامه، نگارش کتاب‌های کودکان و حتی کمک به دانش‌آموزان در ایجاد انشاها استفاده شده است. علاوه بر این، جالب است بدانید که گوگل نیز متوجه شده است که اگر با این مدل هوش مصنوعی مصاحبه کند، این ابزار قادر است به عنوان یک برنامه‌نویس مبتدی استخدام شود.

علاوه بر این، کارفرمایان آمازون که از این مدل هوش مصنوعی OpenAI استفاده کرده‌اند، اعلام کرده‌اند که در پاسخ به سؤالات مرتبط با پشتیبانی مشتریان عملکرد بسیار خوبی داشته است. آن‌ها گزارش داده‌اند که ChatGPT عالی در ایجاد اسناد آموزشی عمل کرده و قادر بوده است به سؤالات مرتبط با استراتژی‌های شرکت با قدرت پاسخ دهد.

بعضی از شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نیز به دنبال بهره‌برداری از توانایی‌های هوش مصنوعی هستند و از آن به جای انسان استفاده می‌کنند زیرا حس می کنند نابودی بشریت با هوش مصنوعی قطعی است. به عنوان مثال، شرکت‌های IBM و BT Group، که یکی از غول‌های مخابراتی بریتانیا است، در خصوص تعدیل نیروهای انسانی خود، به جایگزینی انسان با هوش مصنوعی فکر می‌کنند و گفته‌اند در بسیاری از مشاغلی که تعدیل شده‌اند، نیروی انسانی دیگر استخدام نمی‌شود. با اینکه یک مطالعه انجام شده توسط دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۱۳ نشان داد که هوش مصنوعی تا ۲۰ سال آینده ممکن است ۴۷ درصد از مشاغل انسانی را نابود کند، اکنون به نظر می‌رسد که این پیش‌بینی اشتباه بوده است.

براساس نتایج یک مطالعه اخیر انجام شده توسط گلدمن ساکس، شرکت خدمات مالی و بانکداری آمریکایی، ابزارهای هوش مصنوعی تولیدی تأثیر زیادی بر بیش از ۳۰۰ میلیون شغل تمام وقت در سراسر جهان داشته‌اند؛ از این رو، ممکن است در آینده، هوش مصنوعی به یک تهدید جدی برای امنیت شغلی بسیاری از افراد تبدیل شود.

با این حال، آنو مادگاوکار، یک پژوهشگر در مؤسسه جهانی پژوهشی مک‌کنزی، باور دارد که استفاده از این ابزارها به تنهایی غیرممکن است و به منظور جلوگیری از خطاها و تعصبات احتمالی ناشی از آن‌ها، باید انسان نیز نظارت و کنترلی بر آن‌ها داشته باشد.

او همچنین معتقد است که کاربران ChatGPT ممکن است متوجه شوند این ربات چت ممکن است اطلاعات نادرستی را ارائه دهد، به سؤالات برنامه‌نویسی به درستی پاسخ ندهد و در حل مسائل ریاضی ساده نیز اشتباه کند. مادگاوکار معتقد است که این ابزارها می‌توانند برای تقویت کارایی و عملکرد استفاده شوند، اما نمی‌توان آن‌ها را به‌طور کامل جایگزین انسان کرد. در این مقاله، فهرستی از مشاغلی که به دلیل تکامل هوش مصنوعی در بیشترین خطر نابودی قرار دارند، پس از مشاوره با متخصصان حوزه هوش مصنوعی، ارائه شده است.

ChatGPT نابود کننده مشاغل

 

ChatGPT نابود کننده مشاغل مرتبط با فناوری

کدنویسی و برنامه‌نویسی کامپیوتر به عنوان شغل‌های پرتقاضا معروف هستند، اما ممکن است در آینده ChatGPT و سایر ابزارهای هوش مصنوعی این حوزه را از دست انسان‌ها بگیرند.

به گفته آنو مادگاوکار، مشاغل مرتبط با فناوری مانند توسعه دهنده نرم‌افزار، توسعه دهنده وب، برنامه‌نویس کامپیوتر و کدنویسی در برابر فناوری های هوش مصنوعی آسیب پذیر هستند و می‌تواند AI این کارها را از دست انسان بگیرد، زیرا این تکنولوژی و ChatGPT در محاسبه اعداد دقیق ماهر هستند.

مارک مورو، یک پژوهشگر ارشد در مؤسسه پژوهشی بروکینگز که تأثیر هوش مصنوعی بر نیروهای کار آمریکا را مورد مطالعه قرار داده است، اشاره کرده است که ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی مانند ChatGPT می‌توانند کدها را سریعتر از انسان ایجاد کنند، بنابراین اگر استفاده شوند، در آینده به برنامه‌نویسان انسانی کمتری نیاز خواهیم داشت. وی ادامه داده و گفت که ممکن است در آینده تنها تعداد کمی از اعضای یک تیم توسعه دهنده نرم‌افزار در حرفه خود باقی بمانند و سایر اعضا جایگزین شوند. برخی از شرکت‌ها مانند OpenAI، شرکت سازنده ChatGPT، به فکر جایگزینی مهندسان نرم‌افزار خود با هوش مصنوعی هستند.

با این حال، به نظر اودد نتصر، یک استاد بازرگانی اهل کلمبیا، هوش مصنوعی جایگزین کدنویسان انسانی نمی‌شود و تنها به آن‌ها کمک می‌کند. وی معتقد است که استفاده از هوش مصنوعی تنها باعث بهبود عملکرد انسان در برخی از مشاغل می‌شود و جایگزینی کامل انسان را نمی‌کند. کدنویسی و برنامه‌نویسی مثال‌های خوبی هستند، زیرا همانطور که اشاره شده است، هوش مصنوعی برای کد نویسی عملکرد قابل قبولی دارد.

ChatGPT نابود کننده مشاغل رسانه‌ای

به گفته آنو مادگاوکار، شغل‌هایی که در حوزه رسانه فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند تحت تأثیر ChatGPT و سایر مدل‌های هوش مصنوعی مشابه قرار بگیرند؛ زیرا هوش مصنوعی برای خواندن، نوشتن و فهم داده‌های متنی عملکرد مناسبی دارد. انتظار می‌رود در آینده فناوری‌های هوش مصنوعی بتوانند اطلاعات و داده‌های متن‌محور را به خوبی تحلیل و تفسیر کنند.به نظر پال کروگمن، یک اقتصاددان در نیویورک تایمز، ChatGPT می‌تواند در کارهایی مانند گزارش‌نویسی و نویسندگی عملکرد بهتری نسبت به انسان داشته باشد.

اکنون در صنعت رسانه، استفاده از هوش مصنوعی مولد برای تولید محتوا آغاز شده است. بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان مانند CNET تاکنون چندین مقاله را با استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مشابه ChatGPT نوشته‌اند؛ اما برخی از این مقالات نیازمند ویرایش انسانی هستند. ناشرانی مانند بازفیت نیز برای نوشتن شکل جدیدی از محتوا متنی مثل کوییزها و راهنماهای سفر از فناوری استفاده کرده‌اند که توسط OpenAI توسعه یافته است؛ اما آنو مادگاوکار معتقد است که انتقال بسیاری از وظایف مرتبط با تولید محتوا به هوش مصنوعی امکان‌پذیر نیست و باور دارد که در بسیاری از موارد انسان باید بر فعالیت این ابزار نظارت داشته باشد.